Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
Sevenleri Behiye Aksoy’u unutmadı
Reklam

Sevenleri Behiye Aksoy'u unutmadı

Kaldığı huzur evinde 31 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman efsane Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy; doğum gününde anılıyor.

Reklam
30 Eylül 2018 - 21:52
Reklam

Türk Sanat Müziği'nin gelmiş geçmiş en büyük seslerinden Behiye Aksoy yaşasaydı bugün 85 yaşına girecekti.

Yeri doldurulamaz efsanevi sanatçı, doğum gününde hayranlarınca anıldı.

Dev sanatçının sosyal medyada sevenleri tarafından oluşturulan hayran sayfalarında bir çok duygusal mesaj yayınlanırken; usta sesin şarkıları da paylaşıldı.

BEHİYE AKSOY KİMDİR?

Evlenmeden önceki soyadı Tetiker olan Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933'te İstanbul’da dünyaya geldi.

Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk’un o devirlerdeki siyah-beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyzalıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi.

200 kişi arasından seçilip 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda repetitör muavinliğine kadar yükseldi.

GAZİNOLARIN DEV ASSOLİSTİYDİ

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren’le yarışan tek kadın rakip olan Aksoy; platin rengi saçları, pahalı mücevherleri ve şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen ses sanatçılarının örnek aldığı bir isim oldu.

Karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı. Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi. Müziği bıraktığı 80'li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.

Halil Aksoy ile olan evliliğinden Ahmet Kazım isminde bir oğlu vardır. Sanatçı ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan’la evlenip ayrılmıştır. 1967 yılında Kederli Günlerim, 1973 yılında Falcı isimli Türk filmlerinde baş rolde oynamıştır. 2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan sanatçı, 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir. Aralık 2014'te yoğun bakıma alınmıştır.

Kaldığı huzur evinde 31 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy’un vefatıyla gerek müzik dünyasında gerekse unutulmaz gazino tarihinde bir sayfa kapanmış oldu.

Reklam
Bu haber 87445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Burak Özçivit ve Murat Boz´dan hayranlarını şaşırtacak sürpriz
Burak Özçivit ve Murat Boz´dan hayranlarını şaşırtacak...
Büyük beden kadınlar için 6 stil tavsiyesi
Büyük beden kadınlar için 6 stil tavsiyesi